Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Fortsättning säkrad för nationell biljett i kollektivtrafiken

Tysklandsbiljetten som gäller för all lokal och regional kollektivtrafik i Tyskland är nu säkrad till och med 2030. Foto: Ulo Maasing.

Framtiden är säkrad fram till slutet av 2030 för den unika, tyska biljetten i kollektivtrafik, ”Tysklandsbiljetten” eller Deutschlandticket som biljetten heter. Det tyska parlamentet, Förbundsdagen, har nu gått med på att regeringen tillsammans med de tyska förbundsstaterna ska skjuta till mångmiljardbelopp för att kompensera trafikföretagen för de förlorade intäkter som biljetten ger. Men priset går upp – och kommer att fortsätta att höjas de kommande åren.

Tysklandsbiljetten är unik i Europa. Den gäller för obegränsat resande på all lokal och regional kollektivtrafik i Tyskland.

Biljetten kostade fram till det senaste årsskiftet 49 euro i månaden, drygt 550 kronor. Från första början har biljettens framtid varit osäker eftersom skattebetalarna måste skjuta till stora pengar för att kompensera trafikföretagen för deras intäktsförluster.

Tysklandsbiljetten lanserades i maj 2023 efter en försening på flera månader. Biljetten var en uppföljning på den 9-eurobiljett som infördes i Tyskland under sommarmånaderna 2022. Syftet var då främst att vinna tillbaka resenärerna till kollektivtrafiken efter pandemin.

I januari i år höjdes priset på biljetten till 58 euro i månaden, alltså med en svensk hundralapp. I samband med höjningen rasade antalet personer som hade biljetten från 14,2 miljoner under första kvartalet 2024 till 13,5 miljoner samma tid i år. Främst övergav yngre personer Deutschlandticket. I åldersgruppen 14 – 29 år sjönk försäljningen med mer än 36 procent.

Den unika biljetten som gäller i all lokaltrafik gäller på lokala och regionala bussar och tåg. Foto: Ulo Maasing.

Varje år har biljettens framtid varit osäker. Men nu har Förbundsdagen antagit en lagändring som innebär att regeringen i Berlin varje år fram till och med 2030 ska bidra med 1,5 miljarder euro (16,5 miljarder kronor) för att finansiera den unika lågprisbiljetten. De tyska delstaterna ska tillsammans bidra med lika mycket. Tysklandsbiljetten kostar således 33 miljarder konor om året i stöd under de kommande fem åren.

Till det kommer att biljettpriset höjs till 63 euro i månaden, drygt 690 kronor. Och prishöjningarna ska fortsätta. Från och med 2027 kommer priset att bestämmas med hjälp av ett index. Exakt vad indexet ska baseras på är inte klart än. Men det ska bland annat återspegla personal- och energikostnader samt de allmänna kostnadsökningarna.

Uppgörelsen har fått kritik från både vänster och höger. Den tyska motsvarigheten till Miljöpartiet, De Gröna, har beskrivit den som en mild dödshjälp på grund av fortsatta prishöjningar, Vänsterpartiet Die Linke hävdar att prisökningarna kommer att vara oöverkomliga för många. Ytterhögern, AfD (Aktion für Deutschland) har kritiserat att satsningarna på Tysklandsbiljetten går ut över annan järnvägstrafik.

Och ordföranden i Förbundsdagens trafikutskott, Tarek Al-Wazir, vill att Tysklandsbiljetten ska ingå i de krav som de fackliga organisationerna ställer i kommande avtalsförhandlingar. Idag kan företag erbjuda sina medarbetare Tysklandsbiljetten som en jobbiljett.

Återstår att se hur de kommande prishöjningarna kommer att slå på tyskarnas intresse för biljetten.

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)