
SRF har nu presenterat sin Reserapport 2025.
Researrangörerna i Sverige ökade i fjol sin försäljning med åtta procent rill 24,4 miljarder kronor. Det beror främst på en stabil efterfrågan på utlandsresor och en fortsatt ökning av reseförsäljningen via nätet. Samtidigt väljer fler konsumenter kortare resor inom Europa. Det gynnar arrangörer med paketresor till närliggande destinationer. Det konstaterar Svenska Resebranschföreningen (SRF) i Reserapporten 2025.
Rapporten visar att flera researrangörer med bussresor på sina program kvalar in bland de femton största researrangörerna i landet sett till omsättning.
Det är Rolfs Flyg & Buss på fjärde plats, STS Alpresor på sjätte plats och RK Travel Group på nionde plats. Toppar listan för tre utpräglade flygresearrangörer: Ving, TUI samt Dertour (Apollo).
– Några produkter har stabiliserat sig, några backar, men som helhet ökar försäljningen av resor, konstaterar SRF:s generalsekreterare Didrik von Seth i rapporten.
Den visar att den totala reseförsäljningen i Sverige ökade marginellt mellan 2023 och 2024 – från 54,3 miljarder kronor till 55,4 miljarder kronor. Det är en ökning med omkring två procent. Det betyder att resebranschen omsättningsmässigt i fjol nästan hade återhämtat sig efter pandemin.
Men skillnaderna mellan olika typer av resor är stor. Privatresorna ökade något medan affärsresorna backade och fortfarande låg nästan 20 procent under nivån innan pandemin.
Både researrangörer och resebyråer visar en god lönsamhet. Lönsamheten fortsatte att öka under fjolåret.
Försäljningen av paketresor, charter inte inräknat, har i år ökat markant enligt rapporten, även om de under höstmånaderna har legat på samma nivå som i fjol.
SRF redovisar inte några siffror för bussresandet. Däremot konstaterar rapporten att fjolårets kraftigt ökade försäljning av charterresor har stannat av i år. Försäljningen av flygresor har minskat medan tågresandet har ökat, både inom Sverige och utrikesresorna.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar