Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Norska Hurtigruten får nya ägare

Hurtigrutens Kong Harald i Raftsundet. Foto: Hurtigruten.

Det norska rederiet Hurtigruten har förvärvats av en ägargrupp som består av befintliga investerare i rederiet. Det blev klart på torsdagskvällen. Den nya ägargruppen ska investera mer än 360 miljoner euro, närmare 4,2 miljarder SEK, i rederiet.

Hurtigruten har sedan pandemin dragits med stora underskott och enligt den senaste årsredovisningen uppgick skuldberget till över 26 miljarder kronor medan tillgångarna i rederiet var cirka 16 miljarder.

Med den nya ägarkonstellationen, bestående av befintliga finansiärer som Arini Capital Management, Albacore Capital och Barings, ska Hurtigruten som tidigare fortsätta att driva den berömda kustlinjen i Norge. Linjen är mer än 130 år gammal och trafikeras av tio fartyg, samtliga under norsk flagg.

Affären innebär också att HX Expedition, som företaget bildade 2021 för kryssningsexpeditioner till bland annat Antarktis, slutligen skiljs från Hurtigruten.

Hurtigruten ska fortsatt ha sitt huvudkontor i Oslo.

Taggat som:

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)