Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Gamla trygghetskameror på bussar blir som nya

Ny teknik digitaliserar användningen av äldre trygghetskameror.

Äldre trygghetskameror på bussar blir som nya genom en teknik som IT-företaget Observit har tagit fram. Företaget har utvecklat en ny plattform som gör det möjligt att integrera äldre kameror med moderna, digitala säkerhetstjänster. Obsverit har nu fått sin första order på den nya plattformen. Ordervärdet uppges till två miljoner kronor.

Ordern innebär installation av plattformen tillsammans med befintliga kameror i bussarna. Observit beskriver det som ”starten på ett nytt kapitel för både företaget och kollektivtrafikens säkerhetsarbete”.

– Det här är ett viktigt steg för att öka digitaliseringstakten i kollektivtrafiken. Genom att använda befintlig kamerautrustning kan vi snabbare komma ut med moderna funktioner och bidra till att modernisera trygghetsarbetet inom kollektivtrafiken, säger Björn Callenfors, vd på Observit.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)