Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

KONTAKT – Internationella elbussnyheter i urval

Storbritannien fortsätter att ge ett starkt stöd till elektrifieringen av busstrafiken. Foto: Wrightbus.

Vi ger er ett axplock elbussnyheter från andra länder, främst i Europa men ibland även med utblick till andra delar av världen. Denna gång: Stort brittiskt stöd till elbussar; Bränslecellsbussar till franska städer; Dansk satsning på laddning av färdtjänstbussar; Ny generation minibussar från Mellor.

Storbritannien: Den brittiska regeringen i London fortsätter att stötta elektrifieringen av busstrafiken. Landet var i fjol Europas största elbussmarknad med totalt 1570 batteri- och bränslecellsbussar, en ökning med 35,5 procent jämfört med 2023.

På tisdagen beslutade regeringen att stödja tolv kommuner eller regioner med 37,8 miljoner pund, cirka 483 miljoner kronor, för att investera i 319 nya elbussar, det vill säga med 1,5 miljon kronor för varje ny elbuss.

Till det kommer minst tre gånger så mycket i privata investeringar från bussopoeratörer.

Det statliga stödet innebär också att brittiska busstillverkare gynnas avsevärt. Tidigare har motsvarande statliga stöd inneburit att 60 procent av de bussar som stödet har gått till har varit tillverkade i Storbritannien.

– Stödet bidrar inte bara till att bussresandet blir renare, grönare och bekvämare. Det bidrar också till att skapa nya jobb och stärka den lokala ekonomin, säger Simon Lightwood som är lokaltrafikminister.

Jodå. Den brittiska regeringen har en minister som är ansvarig för lokaltrafik.

Iveco Bus säljer bränslecellsbussar till två franska städer. Foto: Iveco Bus.

Frankrike: Två franska städer har beställt sina första bränslecellsbussar. Det är Dunkirk vid Engelska kanalen samt Annecy i sydöstra Frankrike som har beställt sammanlagt tretton vätgasdrivna bränslecellsbussar från Iveco Bus. Tio av bussarna ska leverers till Dunkirk och tre till Annecy.

Bussarna tillverkas hos Ivecos franska verksamhet Heuliez och är utrustade med en bränslecell på 100 kW från Hyundai och ett batteripaket på 69 kWh. Passagerarkapaciteten per buss är 110 personer.

Den danska trafikhuvudmannen Movia satsar på att ge färdtjänstbilar och -bussar möjlighet att snabbladda vid sjukhus. Foto: Movia.

Danmark: Från och med i år måste alla bilar och från 2030 alla nya minibussar, som används i den så kallade flextrafiken på Själland vara eldrivna. Flextrafiken är anropsstyrd trafik som närmast kan jämföras med servicetrafiken i Sverige, det vill säga sjukresor, färdtjänst med mera.

För att få fart på utvecklingen har Region Själland samt trafikhuvudmannen Movia startat ett utvecklingsprojekt med fokus på en övergång till eldrift för minibussarna i flextrafiken. I år etablerar Movia laddstationer för snabbladdning av minibussar vid tre sjukhus i regionen. Den första stationen är redan i drift.

– När vi uppmanar operatörerna i flextrafiken att gå över till eldrift ska vi också göra övergången så smidig som möjligt, säger Movias mobilitetschef Per Gellert.

Eldrivna minibussar har två viktiga utmaningar: laddtid och räckvidd. Därför är snabbladdarna på 300 kW strategiskt placerade vid sjukhus där flexfordonen ofta stannar.

Movia planerar att 80 procent av de cirka 1 100 övriga bussar som går i trafik för huvudmannen ska vara eldrivna år 2030. Resten ska vara fossilfria.

Brittiska Mellor introducerar en ny generation av sin låggolvsbuss Strata, byggd på Mercedeschassi. Foto: Mellor.

Storbritannien: Den brittiska busstillverkaren Mellor lanserar nu en ny generation av sin minibuss Strata, byggd på Mercedes-Benz Sprinter.

Modellen lanserades för första gången 2016 och i den nya generationen har Mellor utvecklat bussen en hel del.

Den nya generationen Mellor Strata är 150 kilo lättare och låggolvsdelen i bussen är 2,6 decimeter längre än tidiare vilket har gjort det möjligt att ha ytterligare fyra sittplatser där. Därmed kan bussen i låggolvsdelen ha upp till tolv sittande passagerare. Den har också plats för två rullstolar.

Nya Strata finns i tre versioner,Strata, Strata Plus och Strata Ultra med plats för 22, 26 respektive 30 platser.

De första bussarna från Mellor kom till Sverige 2018.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)