
Sörmlandstrafiken har sänkt priset för sommarkortet för unga och studerande – och erbjuder extra rabatt för den som köper kortet innan 1 juni. Foto: Sörmlandstrafiken.
I sommar har ungdomar och studenter chansen att köpa sommarkort i kollektivtrafiken till ett specialpris om de är tidigt ute. Det redan tidigare kraftigt rabatterade kortet är extra billigt för den som köper kortet innan den 1 juni.
Sommarkortet i Sörmland kan köpas av barn och ungdomar upp till 19 års ålder samt av studenter som studerar på minst 50 procents studietakt. Som vanligt ger kortet obegränsat resande i hela Sörmland med Sörmlandstrafikens bussar, i år från och med den 8 juni – 19 augusti.
Normalt kostar kortet 600 kronor, en prissänkning med 30 kronor sedan i fjol. Men nytt för i år är att den som köper kortet innan den 1 juni bara behöver betala 499 kronor.
– För oss blir det ett helt nytt koncept och ett spännande test för att se vilken effekt ett sånt här erbjudande har på totala försäljningen. Om det faller väl ut kommer vi att titta på möjligheten att införa liknande kampanjer även framöver, säger Malin Nordström, affärsutvecklare på Sörmlandstrafiken.
Kortet finns att köpa från och med nu.



Artiklar(RSS)
Vore väldigt tacksamt ifall ni även sänker priset för oss som behöver ta bussen varje dag för att kunna komma till och från jobbet. 🤬
Det vore bra om hela kommunen hade sama regler.
I Eskilstuna ksn pensionär åka gratis mellan kl 9.00-14.00.
Vaför är det inte samma i strängnäs fö
Vaför är det inte samma regler för oss pensionär som måste åka buss för att träffa läkaren och annat.
I Eskilstuna kan pensionärer åka gratis mellan kl9.00 till 14.00 vi som bor i strängnäs kommun ska betala fult pris. Det dåligt tycker tycker jag.
Så tråkigt att man tog bort reskassa
Månads kort för några gånger i månaden Vingåker/ Katrineholm
Och det skulle vara typ 24 Tims biljett det skulle ni ha som SL har