
Buss- och lastbilstillverkaren Iveco Group har förvärvats av Indiska Tata Motors. Foto: Ulo Maasing.
Den europeiska buss- och lastbilstillverkaren Iveco Group är nu i indisk ägo. På fredagen tog det indiska storföretaget Tata Motors officiellt över 89,42 procent av aktierna i Iveco Group och därmed även kontrollen över företaget. Iveco Group har sitt huvudkontor i Italien och produktionsanläggningar i bland annat Tjeckien, Italien och Frankrike.
Affären har varit på gång en längre tid. I juli förra året rekommenderade styrelsen för Iveco Group företagets aktieägare att sälja sina aktier till Tata. Ivecos försvarsdivision, som tillverkar olika militärfordon, från lastbilar till pansarfordon, bröts ut ur Iveco Group och ingår inte i affären med Tata.
Totalt har Tata tagit över 238 157 212 aktier i Iveco Group.
Affären har dragit ut på tiden, bland annat därför att flera institutionella investerare var missnöjda med Tatas ursprungligs bud på Iveco. För några veckor sedan höjde Tata därför sitt bud från 14,10 euro/aktie till 14,40 euro/aktie.
Tata vill förvärva 100 procent av aktierna i Iveco Group och kommer den kommande veckan att erbjuda Iveco Groups återstående aktieägare att sälja till samma pris.
Tata Motors har tidigare sagt att man inte planerar några nerskärningar i verksamheten i Europa. Tata Motors har sitt huvudkontor i Mumbai, Indien och närmare 21 000 anställda. Företaget ingår i Tata Group och tillverkar bussar, lastbilar och skåpbilar.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar