IT-företaget Hogia Public Transport Systems, som bland annat arbetar med IT-lösningar för kollektivtrafik har fått ny bolagschef, Fredrik Petersson. Ledningen för företaget är delad mellan bolagschef och försäljningschef.
Fredrik Petersson ingår även i affärsområdets ledningsgrupp och får en central roll i den fortsatta utvecklingen av Hogias affärer inom kollektivtrafikområdet. Han kommer närmast från en post som oncernchef inom Bellman & Symfon Group AB och har erfarenhet av affärsutveckling, försäljning och ledarskap i växande bolag.
– För mig handlar uppgiften om att säkerställa en hög servicenivå för våra befintliga kunder och samtidigt arbeta långsiktigt med att vidareutveckla vårt erbjudande, säger Fredrik Petersson.
– Med Fredrik Peterssons erfarenhet får vi goda förutsättningar att fortsätta utveckla våra affärer inom kollektivtrafikområdet och affärsområdet som helhet, säger Helena Svedlund, affärsområdeschef Hogia Transport.





Artiklar(RSS)
Lämna ett svar