Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Halmstad siktar på BRT

Halmstad ska i början av nästa årtionde få en BRT-linje, kapacitetsstark, snabb busstrafik som är särskilt prioriterad i gatu- och vägnätet. Foto: Per Nilsson, Halmstads kommun.

Först snabbt, sedan ännu snabbare. Halmstad och Region Halland siktar på att i början av nästa årtionde starta en helt ny, BRT-liknande busslinje med arbetsnamnet HalmstadsExpressen. Innan dess ska en stombusslinje genom staden startas. Ett nytt linjenät för stadsbussarna i Halmstad är också på gång.

Bakgrunden är att Region Halland och Hallandstrafiken har som mål att kollektivtrafikens andel av det totala motoriserade resandet ska uppgå till minst 30 procent år 2030. Det ska dessutom gå snabbt att åka buss. I de tunga stråken för kollektivtrafiken ska restiden med buss vara högst 50 procent längre än med bil.

Samtidigt planerar Halmstad för att växa kraftigt de närmaste årtiondena. Fram till 2050 ska staden få 23 000 nya bostäder. Då kommer kollektivtrafiken i kommunen att ha 90 procent fler resenärer än 2018.

Nu planerar regionen och Halmstads kommun att gemensamt göra en rejäl satsning på kollektivtrafiken i Halmstad. Det ska ske i två etapper.

Under den första etappen, 2026 – juni 2030, ska Halmstad få ett nytt linjenät för stadsbussarna. Då ska också en ny stombusslinje startas upp. Halmstad ska se till att den nödvändiga infrastrukturen för den nya busstrafiken kommer på plats. Regionens uppgift blir att skaffa kapacitetsstarka bussar och säkra tillgång till en bussdepå.

I en andra etapp, 2030 – 2031, ska stombusslinjen utvecklas till en BRT-liknande lösning, HalmstadsExpressen. BRT, Bus Rapid Transit, är kapacitetsstark, snabb busstrafik som är särskilt prioriterad i gatu- och vägnätet.

I den andra etappen ska staden bygga busskörfält för HalmstadsExpressen, likaså nya busshållplatser och skapa en prioritering för HalmstadsExpressen i gatunätet. Regionens uppgift blir att genomföra satsningen på HalmstadsExpressen.

Nu ska kommunen och regionen skriva under planerna på den gemensamma satsningen.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)