Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Shoppingbussar för pensionärer svar på butiksflytt

Sollefteå centrum – nu utan livsmedel. Foto: Fredrik Malmqvist/Wikimedia Commons.

Sollefteå centrum – nu utan livsmedel. Foto: Fredrik Malmqvist/Wikimedia Commons.

Att stora köpcentra i utkanten av städerna utarmar stadskärnorna och alstrar biltrafik är en välbekant företeelse. I Sollefteå satsar nu kommunen på extra bussturer för pensionärer som vill handla mat sedan en av stadens största mataffärer flyttat  två kilometer ut från centrum till det gamla kasernområdet Hågesta som nu har förvandlats till ett externt köpcentrum.

Nu kan seniorerna boka särskilda bussturer för att ta sig dit. Men turen går också förbi alla stora matbutiker i Sollefteå.

19 kronor kostar resan med bussarna som körs med tolv turer, två dagar i veckan.

Än så länge handlar det om ett försök som ska utvärderas under maj. Men redan nu har sura reaktioner kommit från andra delar av Sollefteå kommun där glesbygdsbor med flera mil till mataffären tycker att de bör få samma service.

– Glesbygdsproblem har vi alltid haft och kommer alltid ha i kommunen. Det måste vi lösa på andra sätt, säger John Åberg (S) i kommunens tekniska utskott till SR P4 Västerbotten.

Taggat som:

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)