Från den första april tar ett nytt företag över reklamytorna på bussarna i Storstockholms kollektivtrafik, det vill säga SL. Det är Kulturreklam Sverige som har vunnit upphandlingen av ytorna på SL-bussarnas utsidor och som kommer att arbeta under varumärket Cityreklam.
Kulturreklam Sverige har länge arbetat med utomhusreklam i mindre ramformat, specifik för kultur och evenemang. I och med det nya affärsområdet med bussreklam tar företaget upp kampen mot de stora aktörerna när det gäller utomhusreklam.
Sedan tidigare handhar företaget de så kallade kulturramarna i tunnelbanan, och inom kort utökas alltså verksamheten med avtalet för SL-bussarnas reklamytor.
Avtalet om reklamytorna på SL-bussarnas utsidor gäller till och med slutet av 2025 och avser 3 900 ytor i olika format på 2 200 bussar.
Lämna ett svar