Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Bergkvarabuss: Högtryck i beställningstrafiken

Bergkvarabuss rapporterar nu om högtryck i beställningstrafiken. Foto: Ulo Maasing.

Bergkvarabuss rapporterar på fredagen att den snabba återhämtningen efter pandemin har lett till en kraftigt ökad efterfrågan på bussresor. Företaget säger sig uppleva ett högtryck i större delen av landet.

– Vi i är en bra bit över antalet resebeställningar i april jämfört med samma period 2019, säger Jens Harrysson försäljnings- och marknadschef för skol- och beställningstrafik på Bergkvarabuss.

De kundsegment som ökar mest just nu är företag, skolor och privatpersoner uppger företaget.

– Behovet av att besöka mässor och konferenser hos företag och dessutom göra det kollektivt och hållbart är viktiga ingredienser. Topp tre destinationer för skolutflykter är Liseberg, Gröna Lund och Ale Stenar under maj och juni. Att det är många privatpersoner som säkert väntat med att fira högtider som bröllop och andra trevligheter bidrar också så klart, säger Jens Harrysson.

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2023 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)