Till ny vd för Dafo Vehicle Fire Protection har utsetts Jon Lind. Han tillträder sin nya befattning den 1 september. Dafo är en väletablerad leverantör av brandskyddsutrustningar för bland annat bussar. Jon Lind kommer närmast från en post som vd för CTEK, en global ledare inom batteriladdningsteknik.
Dafo Vehicle Fire Protection är en välkänd leverantör av brandskyddslösningar för bussar och andra tunga fordon. Företaget har en stark position på marknaden och erbjuder en bred portfölj av produkter och tjänster som bidrar till att förhindra och minimera skador på fordon vid brand.
– Vi är mycket glada över att välkomna Jon Lind som vd på Dafo Vehicle. Han har en stark ledarskapsbakgrund och en beprövad erfarenhet av att driva tillväxt och utveckling inom teknikintensiva företag, och vi är övertygade om att han kommer att leda Dafo Vehicle in i en spännande ny era, säger Maxim Berglund, partner på Sobro som är huvudägare i Dafo Vehicle.
Lämna ett svar