Volvo Bussar har fått en order på totalt 100 busschassier från bussoperatören Kwoon Chung i Hongkong. Ordern gäller chassier av typerna B8R och B13R. De första bussarna byggda på chassierna ska tas i bruk tidigt nästa år.
Kwoon Chung är noterat på Hongkongbörsen och har en bred bussverksamhet: skol- och studenttransporter, sightseeing , beställningstrafik och linjetrafik mellan Hongkong och Guangdongprovinsen. Företaget är Hongkongs största bussföretag som inte kör upphandlad kollektivtrafik och har mer än 1 000 bussar i sin flotta.
– Samarbetet visar på det förtroende som Kwoon Chung har för vårt varumärke och vårt team och hur vi fortsätter satsa på att leverera högkvalitativa fordon som möter transportsektorns föränderliga behov, säger Emmanuel Jupet, Managing Director på Volvo Bussar i Hongkong.
Lämna ett svar