Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Viking Lines vd går

Viking Lines vd Jan Hanses mönstrar av nästa år. Foto: Viking Line.

Viking Lines vd sedan 2014, Jan Hanses, lämnar vd-posten i rederiet nästa år. Jan Hanses går i pension 2026 och har kommit överens med Viking Lines styrelse att han ska lämna vd-posten under 2025 för att sedan arbeta som senior advisor till sin pensionering.

Jan Hanses kommer att fortsätta som vd tills en efterträdare har tillträtt posten. Hanses har arbetat inom Viking Line sedan 1988 och inledde sin bana i rederiet som bolagsjurist.

– Jan Hanses ska tillsammans med sin ledningsgrupp ha stort tack för hur han navigerat de senaste åren med stora utmaningar i marknaden i och med pandemi och krigsutbrott. Jan började i bolaget år 1988 och kan därmed definieras som en riktig trotjänare, säger Viking Lines styrelseordförande Jakob Johansson.

Taggat som: ,

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)