Den milsvida stranden i den italienska medelhavsstaden Rimini ligger öde så här års, så när som på några enstaka vandrare. Men Rimini är inte bara en klassisk semesterort. Det är också en mässtad av rang med full aktivitet. Vi har gjort ett snabbesök på den italienska bussmässan IBE Rimini där det myllrar av besökare, mest italienska. Men mässan har ambitionen att attrahera fler internationella besökare och likaså utställare.
Flertalet av de stora europeiska busstillverkarna fanns på plats på mässan som avslutas under torsdagen. Många var dock representerade av sina nationella leverantörer. I år hålls mässan för 11:e gången. Liksom för flertalet andra branschmässor äger IBE rum vartannat år. Nästa mässa är således i november 2026.
Tidpunkten är smart vald. Rimini och den lite mer exklusiva grannstaden Riccione har stor hotellkapacitet, men november är utpräglad lågsäsong. För besökare är därför boende inget problem.
Bussrötter
När IBE startade för 22 år sedan var det en utpräglad mässa för turistbussar och bussturism. Ännu har turistbussarna en dominerande ställning på IBE, men steg för steg har mässan också vidgats till att omfatta kollektivtrafik med buss. Med det har också följt att den inte bar har breddats när det gäller de verkliga magneterna, bussarna, utan också en rad leverantörer till branschen, från busstvättar till IT-lösningar och informationssystem.
Med årets mässa tog IBE ännu ett steg mot att bli en bredare mässa som även tar upp nya former för delad mobilitet, utan att för den skull förlora sina bussrötter. En rad startupföretag inom delad mobilitet fanns på plats under det som nu heter IBE – Intermobility Future Ways och som förutom en del av utställningen också bjöd på en stor konferens med ett tiotal seminarier om delad mobilitet.
Italienska
De flesta av konferenserna, seminarierna och presskonferenserna på IBE är på italienska – något som arrangörerna nog får justera om deras internationella ambitioner ska gå i uppfyllelse. Själva bussutställningen har en bred internationell prägel, men än så länge är IBE främst en italiensk mässa. Men en besöksvärd sådan, även om IBE i likhet med flertalet europeiska bussmässor inte är det forum som busstillverkarna väljer för att lansera stora nyheter.
Ett intressant grepp på mässan är också att några företag ställer ut begagnade bussar som finns till salu. Det lockar säkert en del besökare, inte minst från mindre bussföretag.
För nordiska besökare var det slående att många av de turistbussar som ställdes ut var mycket läckrare lackade eller strajpade än vi vanligen ser här i Norden där det inte är sällsynt med en enfärgad turistbuss med företagsnamnet som enda designgrepp. Imageskapande ?
Storleksmässigt är IBE större än till exempel Persontrafik och fyllde i år tre hallar på den mycket fräscha mässanläggningen i Rimini.
Dessutom är faktiskt Rimini och Riccione trevliga att besöka på hösten när badturisterna har rest hem. Många barer och restauranger är visserligen stängda, nattlivet mycket stillsamt, havet väl kallt för bad – men det bäddar för en rogivande upplevelse. Och dessutom går där att åka trådbuss…
Här är ett litet bildsvep från årets upplaga av IBE. Samtliga bilder är fotograferade av Ulo Maasing.
Lämna ett svar