
Kalmar Länstrafik, KLT, betalade förra året ut rekordmycket i förseningsersättning till sina resenärer. Men buysstrafiken stod endast för en mycket liten del av förseningarna. Foto: Region Kalmar Län.
Kalmar Länstrafik, KLT, fick förra året betala rekordmycket i förseningsersättning till sina resenärer: närmare 1,8 miljoner kronor och dubbelt så mycket som året innan. Men bara en liten del av pengarna gällde försenade bussar.
Istället var det tågtrafiken som står för huvuddelen av de förseningsersättningar som KLT betalade ut, skriver Vimmerby Tidning. Av 10 554 ärenden där ersättning betalades ut under 2024 gällde 9 935 ärenden tågtrafiken.
Den främsta orsaken till tågförseningarna var banarbeten mellan Emmaboda och Kalmar.
– Vissa veckor var bara tolv procent av Öresundstågen i rätt tid i Kalmar, säger Katharina Seijsing, trafikchef för tåg på KLT till tidningen.
För att kunna ansöka om förseningsersättning hos KLT krävs det att tåget eller bussen har varit åtminstone 20 minuter sen.
– Det är sällan det är så mycket, men man tangerar många gånger den gränsen uppger Katharina Seijsing för Vimmerby Tidning.
Enligt siffror som tidningen tagit fram betalade KLT innan pandemin ut drygt en miljon kronor om året i förseningsersättning. Under pandemin betalade man ut några hundra tusen om året eftersom resandet var mycket mindre. 2023 betalades 837 966 kronor ut och i fjol alltså nästan det dubbla.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar