
Östgötatrafiken fortsätter med sitt erbjudande om att två kan resa på en biljett under helger. Foto: Ulo Maasing.
Östgötatrafiken fortsätter att året ut erbjuda sina trognaste resenärer att möjligheten att bjuda en medresenär på resan. Alla som har en 30- eller 365-dagarsbiljett kan resa två personer på en biljett under helger och helgdagar ända fram till årsskiftet.
Erbjudandet infördes i december 2024 men redan innan jul förlängde Östgötatrafiken erbjudandet till slutet av augusti i år. Man hade då konstaterat att det under december förra året gjordes över tusen fler resor varje helgdag jämfört med tiden före erbjudandet, likaså 700 fler valideringar jämfört med tidigare år. Och nu fortsätter erbjudandet alltså.
– Erbjudandet har uppskattats av våra resenärer och vi ser att det är ett bra sätt att få fler att upptäcka fördelarna med kollektivtrafiken. Därför väljer vi att förlänga erbjudandet året ut, säger Per Nelson, marknadschef på Östgötatrafiken.
En första undersökning visar att många har använt erbjudandet flera gånger och oftast med en familjemedlem. Nästan var fjärde resenär säger att de annars inte hade rest alls. Lika många uppger att de hade valt bilen i stället.
– Det visar att vårt erbjudande inte bara uppskattas, utan också bidrar till att fler väljer bort bilen till förmån för ett mer hållbart resande, säger Per Nelson.
Resenärer med en 30- eller 365-dagarsbiljett blippar sin biljett ombord som vanligt och informerar föraren eller annan ombordpersonal att de nyttjar 2 för 1-erbjudandet. Medresenären räknas som en biljettinnehavare och har också rätt att ta med sig upp till två barn upp till och med sex års ålder




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar