Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Fortsatt nordisk expansion för planeringssystem

Charterbuss.no är ny norsk kund till Transiro. Foto: Charterbuss.no.

Det Malmöbaserade IT-företaget Transiro fortsätter att expandera på på marknader utanför Sverige med sitt planeringssystem Klartext Bussbokning. Företaget har nu fått sin andra kund i Norge.

Det är det norska bussföretaget Charterbuss.no som har tecknat avtal med Transiro om systemet. Charterbuss.no grundades 2011 och arbetar främst med beställningstrafik, men har också egna researraangemang.

Klartext Bussbokning har utvecklats under mer än 20 år och används idag av cirka 140 svenska bussföretag som arbetar med beställningstrafik, skoltrafik och linjetrafik. Systemet är molnbaserat och gör det möjligt med digital kommunikation med bussföretagets förare via en app.

Tidigare i år fick Transiro sin första norska kund, Schaus Buss. Tillsammans med Business Sweden besökte Transiro nyligen även Estland och ett antal estniska bussföretag. Transiro har en uttalad ambition att växa internationellt.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)