
Volvo Bussar har introducerat en ny typ av serviceavtal som bygger på att bussarna är uppkopplade. Foto: Ulo Maasing.
Volvo Bussar har lanserat en ny typ av serviceavtal. Genom att bussarna är uppkopplade övervakas en rad viktiga komponenter och funktioner. Den nya tillgänglighets-omsorgen ”Uptime care contract” ingår nu i alla serviceavtal för Volvobussar.
– För våra kunder handlar det om mer än bara fordonen, säger Carina Borelius vice vd, Solutions Services Electromobility på Volvo Bussar.
– En stark servicesupport och ett omfattande servicenätverk under hela bussens livstid är avgörande för att kunna bedriva en pålitlig, effektiv och hållbar verksamhet.
I det nya serviceavtalet ”Uptime care contract” övervakas bussarna genom att de är uppkopplade. Bussföretaget kan då få tidiga varningar när kritiska komponenter behöver åtgärdas, vilket hjälper bussföretag att minska oplanerade stopp och förbättra tillförlitligheten hos vagnparken.
– Det fungerar som ett extra par ögon på fordonet och ger tidiga varningar när när något behöver åtgärdas, oavsett om operatören förlitar sig på Volvoverkstäder eller hanterar service internt, säger Pankhuri Arora, serviceavtalsansvarig på Volvo Bussar.
I höstas väckte ett test i Norge med en uppkopplad kinesisk buss stor uppmärksamhet internationellt. Testet visade att den kinesiska leverantören (i det här fallet Yutong) har direkt digital åtkomst till varje enskild buss för programuppdateringar och diagnostik. Det innebär också åtkomst till batterisystem och system för strömförsörjningen i bussen. Teoretiskt kan busstillverkaren därför via molnet stoppa bussen eller göra den oanvändbar, enligt testet.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar