Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Flygbussarna ökar när Arlanda Express står

Ökar när Arlanda Express står stilla. Foto: Ulo Maasing.

När Trafikverkets banarbeten stoppar Arlanda Express ökar Vy Flygbussarna trafiken. ”Bussen är en central del av samhällets redundans”, framhåller Elvir Rascic, utbudsansvarig för kommersiell busstrafik på Vy.

Från lördag eftermiddag till söndag förmiddag den här veckan utför Trafikverket banarbete på järnvägslinjen mellan Arlanda flygplats och Stockhoms central. Då ökar Vy Flygbussarna sin trafik mellan Arlanda och Stockholm.

– Vi ökar kapaciteten rejält under stoppet för att ersätta bortfallet av Arlanda Express och ge resenärerna ett pålitligt, prisvärt och miljövänligt alternativ, säger Elvir Rascic.

Till skillnad från spårbunden trafik kan busstrafik snabbt anpassas vid störningar, skalas upp vid behov och omdirigeras utan omfattande infrastrukturinsatser framhåller bussföretaget.

– Bussen spelar en avgörande roll i den gröna omställningen av transportsektorn och är samtidigt ett av de mest flexibla trafikslagen i vårt transportsystem. Det gör bussen till en central del av samhällets redundans, samtidigt som den erbjuder ett alternativ för resenärer som vill resa hållbart, säger Elvir Rascic.

Arlanda Express meddelar på sin hemsida endast att trafiken är inställd under den aktuella tiden men informerar inte resenärerna om alternativa resmöjligheter.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)