Det kommunägda bussföretaget Skellefteå Buss redovisar en brakförlust för 2025. Jämfört med året innan har både det negativa rörelseresultatet och det likaledes negativa resultatet efter finansposter fördubblats. Det framgår av företagets årsredovisning hos Bolagsverket.
Förra året var ett ekonomiskt tungt år för Skellefteå Buss, trots att företaget under året fick ett koncernbidrag på nästan 61 miljoner kronor. I praktiken kom bidraget från Skellefteås skattebetalare eftersom bussföretaget ingår i en koncern med Skellefteå kommun som moderbolag.
Under förra året utökade Skellefteå Buss trafiken, skaffade fler bussar och anställde fler medarbetare. Men antalet resor sjönk kraftigt, från nästan två miljoner 2024 till drygt 1,5 miljoner i fjol. I årsredovisningen pekar Skellefteå Buss på batteritillverkaren Northvolts konkurs som en orsak till det minskade resandet. Men fler reste med det kommunala bussföretaget än sista året innan pandemin, 2019.
Den senaste femårsperioden har präglats av röda siffror för Skellefteå Buss. Efter att under åren 2021 – 2024 ha redovisat ett årligt resultat efter finansiella poster på 40 – 48 miljoner kronor rasade resultatet i fjol till – 75 miljoner kronor. Rörelseresultatet blev – 69,8 miljoner jämfört med -32,9 miljoner året innan.
Varje passagerare som steg på en av bolagets bussar kostade alltså kommunens skattebetalare 46 kronor.




Artiklar(RSS)
Och folk som vill ha gratis kollektivtrafik? Men redan nu kostar den mer än den smakar?
Tror att overhead kostnaden är för hög. Hur kan privata bolag bedriva trafiken billigare med vinst.
Det ligger nog mycket i det. De privata bolagen är stora och har mycket mindre overhead utslaget per körd kilometer.
Det pratas ju om att en utökad turtäthet behövs för att göra åkandet mer attraktivt,men här sprack det rejält.
Komunen skall ej bedriva busstrafik Bara vård omsorg komptensen finns inte då det är partistyrt !
Det borde finnas minst en ledamot i varje kommunalt/regionalt/statligt bolag som representerar den privata verksamheten, typ handelskammare.
Den ledamoten behöver inte ha rösträtt men skall uttala sig om verksamhetens uppföljning.
Jag åker mycket buss i Skellefteå, och på min Linje går dom fullsatta turer nästan jämt.
Är många turer där man får stå, eller ännu värre, man får inte ens åka med för bussen är fullsatt och inga fler ryms!
Till och med morgonturen en söndag morgon 5:30 från Skelleftehamn mot staden brukar ha 8-12 resande.
Däremot linje 3 går tom på grund av Nortvolth konkurs!
Men största problemet är att biljettmaskinerna oftast är ur funktion, så jag har bara betalt/registrerat resan på säg 66% av turerna jag åkt, detta gör att fullsatta turer konstant inte får med statistik över antal resande!
Så jag oroar mig över att man drar in turer med 60 – 80 resande bara för att biljettmaskinen är trasig.
Felet är påtalat av resande och förare men ingenting händer!
Det är förstås svårt att få lönsamhet om biljettsystemet är kasst som gör att många kunder åker gratis…
Avtalet med Fara går dessutom ut nästa år så upphandling pågår av nytt biljettsystem så efter det nyliga bytet av app och kort etc så kan de snart bli byte igen.. Länstrafiken har iaf lovat att den dåliga statistiken från biljettsystemet inte ska drabba resenärerna med indragna turer etc.