Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Krisande busstillverkare räddad – för tillfället

Ebusco – med kniven på strupen. Foto: Ulo Maasing.

Den sedan flera år krisande holländska busstillverkaren Ebusco har fått ytterligare andrum. Två strategiska investerare och tre andra aktieägare i företaget har åtagit sig att köpa nya aktier i företaget för tolv miljoner euro, cirka 132 miljoner kronor. Det innebär att företaget ska ha tillräckligt rörelsekapital och möjlighet att leverera de bussar man har i orderboken till och med andra kvartalet nästa år.

Finansieringen förutsätter godkännande av Ebuscos bolagsstämma.

Ebusco är i akut behov av tillskottet på pengar. Så sent som under tisdagen meddelade företaget att man var tvungen att skjuta upp utbetalningen av medarbetarnas oktoberlöner.

Bolaget utesluter inte heller att man kan komma att behöva ytterligare tillskott från sina ägare.

För några år sedan avbeställde svenska bussföretag som Connect Bus, Svealandstrafiken och Keolis de bussar man beställt hos Ebusco.

Taggat som:

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)