Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Nöjdaste busskunderna finns hos Vy – VR Snabbtåg får branschens högsta betyg

VR Snabbtåg har de nöjdaste kunderna i persontransportsektorn. Sedan följer två Vy-företag: Vy bus4you på andra plats och Vy flygbussarna på fjärde. Mellan dem placerar sig Snälltåget. Svenskt Kvalitetsindex (SKI) har för tjugoförsta året i rad genomfört sin mätning av kundnöjdhet inom persontransportsektorn, där tåg, buss, båt och flyg ingår. Undersökningen visar också att kundnöjdheten faller kraftigt när det gäller persontransporterna i landet.

Vy bus4you har den högst kundnöjdheten i persontrafiken i landet. Foto: Ulo Maasing.

Svenskt Kvalitetsindex har under mars och april intervjuat 2 071 slumpmässigt utvalda privatpersoner som har gjort en längre resa inom landet de senaste tolv månaderna.

Så här rankar kunderna företagen i persontransportsektorn på en skala från 0 – 100. Diagram: Svenskt Kvalitetsindex.

Av bussföretagen i landet har Vy bus4you varit etta i SKI:s mätningar under femton år.

– Det är ett styrkebesked och ett kvitto på det arbete som görs varje dag. Samtidigt är det en påminnelse om att vi aldrig kan luta oss tillbaka. Vi behöver fortsätta utveckla upplevelsen för våra gäster och hela tiden bli bättre, säger Zakaria Abna-Aissa, kommersiell direktör för buss på Vy i Sverige.

I likhet med SKI konstaterar han att kundnöjdheten i persontransportsektorn minskar, särskilt när det gäller punktlighet och förtroende.

– Det här är något vi behöver arbeta med tillsammans inom persontransportbranschen, säger Zakaria Abna-Aissa.

Svenskt Kvalitetsindex (SKI) mätning av persontransport för 2026 visar att nöjdheten sjunker med sex enheter till 61,7. Det är den brantaste nedgången som uppmätts. Punktligheten faller med elva enheter.

– Det är en kraftig rörelse på kort tid. När punktligheten faller påverkar det allt, från prisvärdhet till förtroende, säger Johan Parmler, vd på Svenskt Kvalitetsindex.

När resenärerna inte kan lita på att de kommer fram i tid ifrågasätts också värdet av resan. Prisvärdheten faller brett och förtroendet för branschen tar tydlig skada, konstaterar SKI.

Förtroendet för branschen minskar tydligt, konstaterar SKI. Bilden av att bolagen bryr sig om sina kunder och tar ansvar faller till historiskt låga nivåer. Samtidigt får proaktiviteten, alltså hur
väl bolagen informerar och agerar när något händer, bottenbetyg.

Taggat som: , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)