Inför den stundande vintern satsar Västtrafik nu på att ha bussar utplacerade på strategiska platser för att snabbt kunna sättas in vid störningar i tågtrafiken. Det är ett grepp som Skånetrafiken tidigare också har tagit till, sedan man tröttnat på ständigt strul med regiontågen. Västtrafik avdelar ett tiotal bussar för beredskapen.
– Tanken är att ha bussar stand-by i Mölndal och Partille som kan sättas in vid problem i tågtrafiken. Det innebär att vi snabbare kan hjälpa våra kunder med ersättningstrafik, säger Jarl Samuelsson, ansvarig för Västtrafiks vinterförberedelser.
På eftermiddagarna flyttas ett antal av bussarna till Nils Ericsonterminalen för att finnas i beredskap under eftermiddagsrusningen.
Västtrafik har huvudansvaret för kollektivtrafiken i Västra Götaland.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar