Robert Sahlberg, välkänd affärsutvecklingschef vid Karlstadsbuss lämnar vid årsskiftet branschen. Han tar ett steg som få, om någon, chef i kollektivtrafiken har gjort tidigare och blir musikchef.
Sahlberg har under sina åtta år på Karlstadsbuss med sitt engagemang och sitt brinnande intresse för kollektivtrafik blivit uppskattad i stora delar av branschen, även utanför Karlstadsbuss. Vid årsskiftet börjar han som musikchef och delägare i MusicPartner AB.
Där kommer han att arbeta med att utveckla nya streaming musiktjänster samt ansvara för att rätt musik spelas för rätt målgrupper i butiker, restauranger, gym och offentliga miljöer.
– Eller varför inte i kollektivtrafiken, på någon hållplats, station eller ombord på en elbuss, säger Robert Sahlberg.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar