Flexibla nattstopp i busstrafiken förekommer eller har testats på flera håll i landet. Nu ska Östgötatrafiken testa flexibla nattstopp på tre av sina busslinjer. Från den 1 mars kan resenärer på de tre linjerna be om att få gå av mellan hållplatser mellan klockan 21.00 och 04.00.
– Det måste förstås ske på en plats där det är säkert att både stanna och kliva av. Om föraren bedömer att det inte är säkert, till exempel på grund av övrig trafik, hinder eller väder, får resenären gå av på ordinarie hållplats. Det är alltid föraren som avgör om det är en trafiksäker plats att stanna på, säger Mattias Näsström, biträdande trafikchef på Östgötatrafiken.
Testet för linjerna 450, 460 och 470 som trafikerar Norrköping, Söderköping, Valdemarsvik och Västra Husby pågår året ut och kommer att utvärderas löpande. Resenären meddelar föraren vid påstigning eller senast en ordinarie hållplats innan avstigning om var hen vill gå av. Om föraren bedömer att det är lämpligt att stanna vid platsen kan resenären då gå av genom framdörren.





Artiklar(RSS)
Lämna ett svar