Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Monica Holmgren säljer Omnica Travel

Monica Holmgren säljer Omnica Travel/Upplevelser i Norr.

Monica Holmgren, sedan många år en välkänd profil i bussbranschen, säljer sitt företag Omnica Travel AB/Upplevelser i Norr. Företaget förvärvas av VIA Egencia Norrland som nu etablerar sig i Skellefteå. Övertagandet sker den 1 februari. Företaget är franchisetagare till VIA Egencia.

– Vi fortsätter med våra gruppresor och skräddarsydda arrangemang säger Monica Holmgren som blir kvar i företaget åtminstone under två år.

Hon kommer också att ha kvar sitt bolag Travelconsultant Monica Holmgren och genom det bedriva en viss utbildnings- och konsultverksamhet.

– Vi kommer att kunna erbjuda våra nuvarande och nya kunder en fortsatt hög service gällande affärsresor och grupp och konferens. Vi kommer också i och med vår etablering i Skellefteå att kunna utveckla vår incomingverksamhet, men även bredda utbudet av egenproducerade paketresor. Det innebär att vi kommer att aktivt arbeta för att öka inkommande besökare till vår region, säger Christer Nederstedt, vd för VIA Egencia Norrland.

Under många år var Monica Holmgren delägare i det välkända familjeföretaget Norsjöbuss.

Taggat som: , , ,

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)