Lokalrevyer finns lite varstans i landet såhär månaderna efter nyår. Men få har blivit sådana succéer som Iggesundsrevyn i Iggesund i Gästrikland. Revyn, som i år firar 30-årsjubileum, har blivit ett mycket populärt resmål för bussbolag – och det vid en tid då många bussföretag har mycket lite att göra i beställningstrafiken.
Revyn spelas i Iggesunds Folkets Hus en bra bit in i mars. Hittills den här säsongen är närmare 14000 besökare och 90 bussar inbokade, rapporterar SVeriges Radio P4 Gävleborg.
– Det började med att några bussbolag bokade in bussar. Sedan spreds de mellan bussbolagen att i Iggesund få uppleva otroligt rolig föreställning. I den här produktionen har vi bussar från Norrtälje i söder till Umeå i norr, säger Lennart Syd som är producent för föreställningen till SR Gävleborg.
Framgångsreceptet är, förklarar han:
– Det ska vara proffsigt, högt tempo, man ska få skratta hjärtligt och få en god musikalisk upplevelse.
Lämna ett svar