Under hösten och vintern har studenter i programmet för informationsdesign vid Mälardalens högskola arbetat med att ta fram design för att pimpa två busskurer i Eskilstuna kommun.
På tisdagen utsågs vinnarna i pimpningstävlingen. Miljö och kärlek är två teman som går igen i de vinnande bidragen som nu sitter på två buss.
Syftet med uppdraget har dels varit att studenterna ska få möjlighet att testa sina kunskaper i praktiken, dels att främja bussresandet genom att bjuda på ett överraskningsmoment och ge bussresenärerna en positiv upplevelse av sin busskur.
Studenterna som läser på programmet för informationsdesign tog fram åtta olika förslag och utsåg två vinnare.
Det ena vinnande laget, Team Olod Gold, vill med sin hållplats föra fram fyra budskap: Fokus på miljön; Buss istället för bil; Skapa en positiv och roande miljö; Trevlig stund i väntan på bussen.
Det andra vinnande laget, Team Unicorn, hade för sin hållplats konceptet Buss är Kärlek – Kärlek tillnaturen, framtiden och varandra.
Projektet är genomfört i samarbete mellan Eskilstuna kommuns trafikavdelning, Länstrafiken Sörmland, Veolia Transport samt Mälardalens högskola.
Det är andra året i rad som studenter vid Mälardalens högskola i Eskilstuna får tävla i att pimpa busskurer.
Lämna ett svar