Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Tätare och glesare i Skellefteå

Biogasbussar i Skellefteå. Foto: jlundqui/Creative Commons.

Stadsbusstrafiken i Skellefteå kan i framtiden bli både tätare och glesare och fördubblas enligt förslag i en utredning som Skellefteå kommun har gjort. Utredningen föreslår att antalet linjer minskas från tio idag till fyra i framtiden. Samtidigt ska turtätheten ökas kraftigt till tiominuterstrafik på vissa linjer och tider.

Trafiken till Skelleftehamn, Norra Bergsbyn och Ursviken ska bli en del av stadstrafiken och trafikeras av en av de fyra linjerna.

På landsbygden ska vissa linjer rätas ut och få några fler turer.

Samtidigt fördubblas kostnaderna för trafiken till 114 miljoner kronor.

– Det kommer att att bli dyrt i början. Antingen måste nya pengar tillföras eller så får man ta från något annat, det säger kommunens planeringschef Lars Hedqvist till tidningen Norra Västerbotten, Norran.

Politikerna i Skellefteå fattar beslut i maj.

Stadsbusstrafiken i Skellefteå körs av kommunala Skelleftebuss och har aldrig upphandlats i konkurrens. Skelleftebuss går årligen med betydande förluster som täcks av bidrag från kommmunen.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)