Ett starkt resande till Lund gör att Skånetrafiken den 1 oktober gör flera stora ändringar i busstrafiken mellan Lund, Sjöbo och Ystad. Samtidigt förnyas bussflottan kraftigt.
Den största nyheten är att två nya linjer skapas: Pendeln 160 Lund-Dalby-Veberöd-Sjöbo och regionbuss 301 Sjöbo-Ystad. De nya linjerna ersätter SkåneExpressen 6 Lund-Ystad, linje 398 Sjöbo-Ystad och linje 163 Lund-Veberöd, som läggs ned.
– Det här är ett resultat av en gedigen utredning med flera intressenter. Vi har ställt trafikutbud mot var de starkaste resandeströmmarna finns. Många arbetspendlar på sträckan Veberöd/Dalby -Lund. Samtidigt reser färre med buss hela vägen Ystad-Lund sedan tåget går genom Citytunneln direkt till Lund, säger Anette Jönsson, trafikutvecklare på Skånetrafiken.
Till den 1 oktober levereras också nya gasbussar. Totalt kommer 55 av totalt 108 gula bussar i området Söderslätt samt Malmö/Lund-Sjöbo-Ystad att bytas ut till nya bussar. De äldsta bussarna försvinner och andra äldre bussar kommer att gå igenom en ordentlig uppfräschning.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar