Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

App talar om när bussen är sen

Istället för att sjlv söka information kan skåningarna automatiskt få info om bussen är sen. Foto: Ulo Maasing.

Istället för att sjlv söka information kan skåningarna automatiskt få info om bussen är sen. Foto: Ulo Maasing.

Från och med torsdagen behöver inte de som reser med buss eller tåg i Skåne själva ta reda på om det är några förseningar i trafiken. Istället kan man via Skånetrafikens app automatiskt få reda på om det är några problem på den eller de linjer man själva har valt att få information om.

Med några få knapptryckningar i Skånetrafikens app Reseplaneraren kan man enkelt styra vilka buss och tåglinjer man är intresserad av.

– Att snabbt få bra och relevant information vid en störning eller försening är viktigt för att kunna planera sin fortsatta resa och dag, säger Krister Nordland, ansvarig för trafikinformation på Skånetrafiken.

– Genom att man själv gör ett aktivt val så blir informationen verkligen individanpassad, vilket är viktigt.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)