Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Ännu en stad satsar på BRT

Även Belfast satsar på BRT. Foto: Ross/Wikimedia Commons.

Även Belfast satsar på BRT. Foto: Ross/Wikimedia Commons.

Nordirlands största stad Belfast ansluter sig nu till de allt fler städer som satsar på BRT (Bus Rapid Transit), eller superbussar som de ibland kallas. Under de närmaste månaderna kommer anläggningsarbetena för en BRT-linje tvärs genom staden att påbörjas.

Linjen väntas vara helt klar för trafik om tre år och kommer då att trafikeras var femte – åttonde minut i högtrafik.

Hållplatserna blir upphöjda så att hållplatsplattformen ligger i nivå med bussgolvet för att göra det enkelt för bland annat rullstolsburna eller resenärer med barnvagn att resa.

I anslutning till linjen, som ska gå i öst-västlig riktning, kommer infartsparkeringar att anläggas vid båda ändhållplatserna för att locka bilister att välja bussen för sina resor in till centrala Belfast.

Redan nu diskuteras ytterligare en BRT-linje i nord-sydlig riktning i Belfast.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)