Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Bästa kollektivtrafikåret sedan 2000

Påstigning genom samtliga dörrar… 2012 blev det bästa kollektivtrafikåret på länge inom EU. Bilden visar en av bussarna i Amsterdams R-Net. Foto: Ulo Maasing.

Påstigning genom samtliga dörrar… 2012 blev det bästa kollektivtrafikåret på länge inom EU. Bilden visar en av bussarna i Amsterdams R-Net. Foto: Ulo Maasing.

År 2012 blev det bästa kollektivtrafikåret sedan 2000 i EU med bussen som det klart dominerande färdmedlet. Det visar en färsk rapport från den internationella kollektivtrafikunionen, UITP. Under 2012 gjordes det nästan 57 miljarder resor med kollektivtrafiken i EU-länderna.

I rapporten analyseras variationer i det ekonomiska läget, befolkningsökningen i städerna och ändrade mobilitetsmönster i städerna.

56 procent av resorna gjordes 2012 med buss. Tunnelbanor, spårvägar och pendeltåg svarade för 16, 14 respektive 14 procent av resorna.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)