AS Tallink Grupp och Meyer Turku har tecknat intentionsavtal för bygge av ett nytt miljövänligt bil- och passagerarfartyg som ska trafikera linjen Helsingfors – Tallinn. Fartyget ska byggas i Åbo med leverans 2017 och kommer att kosta cirka 230 miljoner euro.
Det nya fartyget kommer att bli 212 meter långt med ett brutto på 49 000 ton. Fartyget kommer att trafikera på linjen Helsingfors – Tallinn med kapacitet för 2 800 passagerare.
Fartyget kommer att drivas med LNG .
Under de kommande månaderna kommer Tallink Grupp och Meyer Turku tillsammans ta fram ett slutgiltigt kontrakt för fartygsbygget.
AS Tallink Grupp transporterade 647 222 passagerare i november, vilket är en minskning med 3,8 procent jämfört med samma period föregående år.
På linjen Sverige – Finland ökade antalet transporterade passagerare med 0,8 procent till 209 089 och på linjen Sverige – Estland ökade antalet transporterade passagerare med 1,3 procent till 64 082 jämfört med föregående år. Antalet transporterade passagerare på linjerna Finland – Estland och Sverige – Lettland minskade med 3,5 procent till 338 106 respektive 31,1 procent till 35 945 jämfört med föregående år.
Lämna ett svar