Grossistföretaget Rese-Konsulterna ansluter sig till Travel Support som partnerbolag. I Travel Supports nätverk ingår 83 fristående, entreprenörsägda resebyråer. Rese-Konsulterna är landets största grossistföretag i resebranschen och har bussföretag och bussresearrangörer som sin huvudsakliga kundgrupp.
– Travel Supports tjänsteutbud ger möjlighet att ta del av ett antal stödtjänster som både sparar tid och bidrar till effektiviseringar. Vi ser verkligen positivt på att bli ett partnerbolag i Travel Support, säger Rese-Konsulternas vd Göran Grell.
– Det är en mycket positiv utveckling att så många små och medelstora reseföretag ansluter sig till vår organisation. Samordning, gemensamma utvecklingsinsatser och inköpsfördelar skapar bättre förutsättningar att vara ett attraktivt alternativ i en bransch med kraftig internationell konkurrens, säger Hans Nohrenius, vd Travel Support Partners.
Lämna ett svar