Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Inga föreskrifter från polisen om ID-kontroller: ”Hinner inte”

Polisen hinner inte få fram föreskrifter om hur bussföretag och andra transportörer ska sköta ID-kontrollerna av resande till Sverige. Därför måste transportföretagen själva tolka förordningen. "Orimligt", menar Sveriges Bussföretag. Foto: Ulo Maasing.

Polisen hinner inte få fram föreskrifter om hur bussföretag och andra transportörer ska sköta ID-kontrollerna av resande till Sverige. Därför måste transportföretagen själva tolka förordningen. ”Orimligt”, menar Sveriges Bussföretag. Foto: Ulo Maasing.

Polisen kommer inte att utfärda några föreskrifter om de ID-kontroller som införs den 4 januari innan buss-, tåg-, och färjeföretag blir skyldiga att göra kontrollerna. Anledningen är att tiden är för knapp. Först senare kommer polisen med sina föreskrifter. Det uppger branschorganisationen Sveriges Bussföretag som har tagit upp frågan med polisen och andra myndigheter.

Det innebär att transportföretagen själva till en början får tolka förordningen om ID-kontrollerna och avgöra hur situationen ska hanteras rent praktiskt.

Sveriges Bussföretag anser att förhållandet är orimligt och har på tisdagen framhållit detta för såväl ansvariga inom polisen som för näringsdepartementet och media. Både polis och näringsdepartementet hänvisar till regeringen.

Från polisen har Sveriges Bussföretag fått muntligt svar på tre frågor kring den praktiska hanteringen av ID-kontrollerna från den 4 januari. Men eftersom det inte finns några föreskrifter måste svaren snarast tolkas som goda råd som inte är juridiskt bindande och som transportörerna inte kan hänvisa till vid en tvist.

Tre frågor
De tre frågorna, och de muntliga svaren från polisen, är:

1. Vad är en giltig id-handling?
En officiellt utfärdad handling med foto, namn, personuppgift och helst nummer (serienummer, personnummer) är vad en giltig id-handling bör innehålla. Polisen kommer internt gå ut med rekommendationen att ”hellre fria än fälla”.

2. Hur ska transportören kunna visa att man utfört en id-kontroll?
Om transportören kan visa – genom egen avprickad lista, foton etc – att man försökt uppfylla lagens krav ska detta vara tillräckligt. Om en person visat ID för bussföretagets personal vid ombordstigning och detta dokumenterats, men sedan saknar id vid senare kontroll ska detta inte lastas transportören.

3. Hur ska transportören kunna avgöra åldern på barn?
Om transportören gjort en skälig åldersbedömning ska detta vara tillräckligt. Polisen kommer internt gå ut med rekommendationen att ”hellre fria än fälla”.

Sveriges Bussföretag uppger att man fortlöpande förser myndigheter som MSB, Transportstyrelsen och Polisen med information om läget utifrån bussbranschens perspektiv. Man förser också Näringsdepartementet med löpande information om hur bussföretagens medlemsföretag agerar och upplever situationen. Likaså har man en kontinuerlig dialog med facket, inte minst mot bakgrund att Kommunal tidigare öppet har talat om skyddsstopp vid eventuellt uppkomna situationer med hot och våld för bussförare.

Nya rutiner
Bussföretagen konstaterar att medlemsföretagen nu arbetar med att skapa nya rutiner inför den 4 januari. Olika företag arbetar här på olika sätt. Flera aktörer samverkar kring ID-kontroller vid utpekade hållplatser i Köpenhamn.

Några företag väljer att ta in extern personal som stöd, andra väljer att låta bussföraren utföra kontrollen. Det ser också lite olika ut i varje enskilt företag beroende bland annat på vilken hållplats som är aktuell för en enskild tur. I de enskilda företagen finns en tät dialog med de fackliga företrädarna på plats, uppger Sveriges Bussföretag.

Inom organisationen funderar man nu också på om man som förbund ska rikta ett krav gentemot svenska staten för kostnader i och med införandet av ID-kontroller.  Därför vill man att bussföretagen håller koll på och dokumenterar kostnader och extra insatser som är kopplade till ID-kontrollerna.

Sveriges Bussföretag undersöker också möjligheterna till att smidigare än idag få dispens från kör- och vilotidsreglerna.

Taggat som: , , ,

1 kommentar »

  1. Och även om man har en biljett till Köpenhamn så ställer SJ in tågen till Köpenhamn och skyller detta på ID-kontrollen. Finns väl ingen ID-kontroll i den riktningen.
    Mycket svagt av SJ.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)