Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Rättegång om busschef och knytnävskamp

Rättscentrum med tingsrätten i Göteborg. Foto: Wikimedia Commons/Historiker.

Rättscentrum med tingsrätten i Göteborg. Foto: Wikimedia Commons/Historiker.

Rättegången mot en chef på bussoperatören Transdev i Göteborg inleddes på tisdagsmorgonen. Chefen är åtalad för att ha misshandlat en anställd i företaget i kölvattnet av den uppmärksammade skandalen i somras där biljettkontrollanter brottade ner en bussförare som reste i uniform, men utan biljett.

Enligt åtalet inträffade den aktuella misshandeln i samband med att ett stort antal busschaufförer protesterade mot hur deras kollega behandlats i samband med en biljettkontroll veckan innan.

Åklagaren hävdar att chefen hade gått fram till en av deltagarna i protestmötet som filmade mötet. Chefen ska ha sagt ”Ge hit kameran din idiot!”. Chefen ska sen ha tagit ett kraftigt grepp om mannens arm och försökt ta kameran ifrån honom.

Mötesdeltagaren frågade också chefen om han hotade vederbörande och fick till svar ”Det får du se sedan”.

Delar av händelseförloppet dokumenterades på film. Den drabbade har också dokumenterat blåmärken som han fick i samband med chefens ingripande. Chefen riskerar nu att fällas för ringa misshandel.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)