Expressbussföretaget Masexpressen förvärvas av Mohlin Holding i Ljusdal som också driver expressbussföretaget Härjedalingen liksom Mohlins Bussar. Enligt Mohlins kommer Masexpressen att fortsätta som eget bolag inom Mohlins och komplettera Härjedalingen inom den långväga busstrafiken.
Tillsammans kommer företagen att ha 165 fordon och cirka 400 anställda i Hälsingland, Jämtland, Dalarna och Härjedalen.
– Tillsammans kommer vi att kunna ge våra kunder från Jämtland i norr till Dalarna och Hälsingland i söder en bättre service med smartare planering för såväl fordon som personal, likaså en större närvaro geografiskt och resursmässigt, säger Robert Mohlin, vd i Mohlins Bussar och Mohlin Holding.
– För oss på Mohlins är det här ett viktigt steg för att bygga ett ännu starkare trafikföretag för länstrafik, expressbuss och taxi.

Lämna ett svar