
Den franska busstillverkaren Heuliez räknar med att en tredjedel av företagets produktion i år kommer att utgöras av elbussar. Foto: Heuliez.
Den franska busstillverkaren Heuliez, som ingår i Iveco Bus, räknar med att i år leverera omkring 500 stadsbussar. En tredjedel av dessa kommer att vara elbussar i Heuliez´ produktserie GX Elec. 2019 producerade Heuliez 439 bussar.
Bland annat ska Heuliez leverera 59 elbussar till norra Holland och omkring 100 elbussar till lokaltrafiken i Paris, RATP. Leveranserna till Paris ingår i en storsatsning de närmaste åren på upp till 800 elbussar från RATP med Heuliez, Alstom och Bollorè som leverantörer.
I Norden har Heuliez än så länge en begränsad närvaro med en beställning på tio 18-meters helt elektriska ledbussar till norska Tide Buss för trafik i Trondheim.
Lämna ett svar