Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Fredrik Reinfeldt ny ordförande för Visita

Förre statsministern Fredrik Reinfeldt föreslås bli ny ordförande för Visita. Foto; Joakim Berndes/Wikimedia Commons.

Till ny ordförande för besöksnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation Visita föreslås den tidigare statsministern och ledaren för Moderaterna, Fredrik Reinfeldt. Om han väljs på Visitas stämma den 2 maj kommer Reinfeldt att efterträda den tidigare regeringskollegan (C) Maud Olofsson som har meddelat att hon avböjer omval.

– Besöksnäringen är av central betydelse för Sverige. Den ger många ett första steg in på arbetsmarknaden, finns över hela landet och består av allt från små familjeföretag till stora koncerner med tusentals anställda. Om jag blir vald jag ser fram emot att bidra till att lyfta och utveckla näringen ytterligare, säger Fredrik Reinfeldt.

– Det mest angelägna nu är att återstarta besöksnäringen efter pandemin och att företag inom besöksnäringen får bättre möjligheter att växa och utvecklas.

Taggat som: , ,

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2023 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)