
Minst femton bussresenärer bötfälldes för att inte använda bälte när polisen gjorde en kontroll på Västtrafiks linje 100 på torsdagen. Arkivbild: Ulo Maasing.
Minst femton passagerare på busslinje 100 mellan Borås och Göteborg bötfälldes på torsdagsmorgonen när polisen gjorde en bälteskontroll ombord. Bötesbeloppet uppgår till 1 500 kronor per person.
Det var vid åttatiden på torsdagsmorgonen som en grupp civilklädda poliser steg ombord på Västtrafiks linje 100, skriver Borås Tidning. Ombord på bussen iakttog de vilka passagerare som var obältade och bötfällde dessa.
Under en timmes tid kontrollerade polisen flera bussar.
– Jag visste inte att de gjorde sådana här bälteskontroller. Jag blev väldigt förvånad när det kom en polis. Jag hade heller inte förväntat mig ett så högt bötesbelopp, säger en kvinna som bötfälldes till Borås Tidning.
Lämna ett svar