Solaris Sverige, med huvudkontor i Malmö, får vid månadsskiftet ny vd. Företagets nuvarande försäljningschef David Tyrenius tar då över som tillförordnad vd i företaget i samband med att den nuvarande vd:n Robert Schneider lämnar företaget.
David Tyrenius är 52 år och kom till Solaris Sverige i september 2018. Han har en universitetsutbildning inom ekonomi och juridik. Han har sedan 1999 arbetat med kvalificerad affärsutveckling inom bland annat rekryterings- och motorbranscherna, senat inom trailer-, buss- och lastbilsbranschen.
Han har bland annat varit regionchef med ansvar för Svensk Autorekrytering i region Syd och Väst med nischad rekrytering inom motorbranschen. Samtidigt har han byggt ett brett nätverk inom motorbranschen.
Lämna ett svar