Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Flixresenärer sparade in en miljon ton koldioxid

81 miljoner Flixresenärer sparade i fjol in över en miljon ton CO2 genom att inte ta bil eller flyg för sin resa. Foto: Ulo Maasing.

Expressbuss- och tågjätten FlixBus´ och FlixTrains drygt 81 miljoner resenärer minskade i fjol in sin klimatpåverkan med över en miljon ton koldioxid, jämfört med om de skulle ha gjort motsvarande resor med bil eller flyg. Det framgår av Flix hållbarhetsrapport för 2023 som presenterades på måndagen, Earth Day (Jordens Dag).

Dagen har sedan starten 1970 firats 22 april varje år. På Jordens dag 2016 undertecknades Parisavtalet av USA, Kina och cirka 120 andra länder.

I likhet med bland andra Nobina har Flix anslutit sig till SBTi (Science Based Targets initiative) åtar sig att vidta nödvändiga åtgärder för begränsa den globala uppvärmningen till 1,5 grader.

Målen omfattar bland annat direkta utsläpp, exempelvis för att köra bussen (det som SBT kallar scope 1) och indirekta utsläpp från inköpt energi (scope 2) exempelvis för att värma depåer och kontor, luftkonditionering av fastigheter med mera.

Flix har åtagit sig att vara CO2-neutralt i Europa senast 2040 och globalt senast 2050. Fram till 2032 har Flix satt som mål att minska sina direkta (scope 1) och indirekta utsläpp (scope 2) med 54,6 procent. Dessutom har Flix åtagit sig att minska utsläppen från sina leverantörer (scope 3), bland annat från Flix´ busspartners.

– Vi har beslutat oss för att förändra det långväga resandet globalt. Vårt mål är att vara en drivande kraft mot en hållbar framtid, säger Flix´ vd och medgrundare André Schwämmlein.

Hållbarhetsrapporten lyfter också fram annat i Flix´ verksamhet: Av Flix´ 5 600 medarbetare i 102 länder är 44 procent kvinnor. 25 procent av styrelseledamöterna är kvinnor.

Flix betjänade 5 600 destinationer över hela världen. Nästan en tredjedel av dessa var mindre orter med högst 20 000 invånare.

Klicka här för att ladda ner Flix hållbarhetsrapport.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)