Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Solaris dubbelfirar: 25 och 25 000

Solaris har nu tillverkat 25 000 bussar, samtidigt som företagets modell Urbino firar 25-årsjubileum. Foto: Solaris.

Busstillverkaren Solaris har dubbla anledningar att fira. Nyligen rullade den 25 000:e Solarisbussen ut från fabriken i polska Bolechowo, en Urbino 12 electric för leverans till lokaltrafiken i Milano. Samtidigt är det 25 år sedan som Solaris lanserade sin modell Urbino som sedan dess har förnyats rejält.

De 25 000 bussarna har med olika drivlinor, vätgas-, batteri-, hybrid-, gas- och dieseldrift samt som trådbuss levererats till trafikföretag i mer än 850 städer i 32 länder.

Jubileumsbussen, en Solaris Urbino 12 electric gick till ATM Milano som under tio år har köpt 450 bussar och trådbussar från Solaris.

För varje år har produktmixen ändrats avsevärt och förra året utgjordes mer än 80 procent av Solaris´ försäljning av låg- och nollemissionsbussar.

Den första låggolvsbussen av modell Solaris Urbino presenterades i maj 1999.

Taggat som:

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)