Årets julklapp till hockeyklubben IK Oskarshamn är en ny spelarbuss som avtäcktes på fredagen i Be-Ge Hockeycenter i Oskarshamn. Den nya spelarbussen, En Scania Touring, har folierats med IK Oskarshamns klubbprofil. På plats fanns representanter för IK Oskarshamn, Be-Ge, bussleverantören Scania och bussföretaget Bergkvara som kör bussen.
Bergkvara, tillsammans med IK Oskarshamns huvudpartners Be-Ge och Scania har tagit fram den nya spelarbussen.
– Den här bussen är mer än bara ett transportmedel – den symboliserar vårt gemensamma engagemang för att skapa de bästa möjliga förutsättningarna för laget, både nu och i framtiden, säger Johan Salomon, affärsområdeschef på Bergkvara.
Bergkvara och IK Oskarshamn har haft ett starkt och långvarigt partnerskap som följt klubbens resa från SHL-succé till nuvarande nysatsning i Hockeyallsvenskan.
Den nya bussen är en del av ett treårigt avtal mellan Bergkvara och IK Oskarshamn.
Lämna ett svar