Den 7 januari är det slut med avgiftsfria resor med stadstrafiken i Alvesta. Då får alla som är 20 – 65 år gamla och tar bussen i Alvesta betala enligt samma taxa som i övrigt gäller för Länstrafiken i Kronoberg. Ungdomar och seniorer får även i fortsättningen åka gratis- Det beslutade politikerna i trafiknämnden i Region Kronoberg på onsdagen.
Stadstrafiken i Alvesta startade den 10 december förra året och körs just nu som ett treårigt test. Under det första året har Länstrafiken svarat för trafiken medan Alvesta kommun har finansierat den.
Under det andra året kommer Länstrafikens ordinarie taxa för stadsbusstrafik att gälla.
Det är ännu inte bestämt om trafiken ska fortsätta därefter, men för att länstrafiken i en framtid ska ta över kostnadsansvaret, behöver trafiken under minst ett år drivas med länstrafikens ordinarie taxa.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar