De europeiska fordonstillverkarnas branschorganisation ACEA (European Automobile Manufacturers’ Association) har valt Ola Källenius till ny ordförande. Källenius är styrelseordförande och koncernchef för Mercedes-Benz AG. Han efterträder Renaultgruppens koncernchef Luca de Meo på ordförandeposten i ACEA som har varit ordförande de senaste två åren.
– Under mitt ordförandeskap kommer ACEA att fokusera på att förbättra de regelverk, lagar och förordningar som gäller för fordonsindustrin. Vi kommer att arbeta för en marknadsdriven utveckling mot fossilfritt i vår industri. Och vi kommer att kämpa för en internationell handel som är fri, rättvis och regelbaserad, säger Ola Källenius.
Ordföranden i ACEA väljs på ett år med möjlighet till förlängning ytterligare ett. Medlemmar i organisationen är de fjorton största europeiska tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar.
Ola Källenius är född i Västervik 1969 och har examen från Handelshögskolan i Stockholm samt universitetet i schweiziska St Gallen. Han kom till dåvarande Daimler-Benz AG 1993. Han har suttit i styrelsen för Mercedes-Benz Group sedan 2015 där han blev styrelseordförande 2019. Han är också koncernchef för Mercedes-Benz AG.
Lämna ett svar