Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Svag november för bussarna

MAN toppar listan över nyregistrerade tunga bussar under november, bland annat med den här elbussen för leverans till Keolis som man visade på mässan Persontrafik i Göteborg. Foto: Ulo Maasing.

Jämfört med november i fjol var årets novembermånad svag på den svenska bussmarknaden enligt statstik från bransch-organisationen Mobility Sweden. Totalt registrerades 59 nya bussar i november (både tunga och lätta), vilket är 40 procent färre än föregående år. Antalet nyregistrerade tunga bussar var under månaden 40. Under årets första elva månader har antalet nyregistrerade bussar i landet minskat med 31 procent.

Under november utgjorde elbussarna 61 procent av de nyregistrerade bussarna, främst på grund av leveranser till Keolis i Storstockholm samt Vy Buss i Östersund. MAN toppar statistiken över nyregistrerade tunga bussar, bussar över 16 ton, med Mercedes-Benz på andra plats.

Här är statistiken över nyregistrerade tunga bussar under november:

MAN 21
Mercedes-Benz 13
Irizar 2
Scania 1
Solaris 1
Setra 1
Övriga 1

För årets första elva månader ser siffrorna ut såhär:

Mercedes-Benz 128
Scania 60
Setra 51
MAN 49
YES EU (CRRC) 30
Solaris 26

BYD 11
Irizar 8
Volvo 7
Neoplan 6
Iveco 3
Övriga 2

Det kan vara värt att notera att en del av de bussar som registreras som Irizar istället skulle kunna vara registrerade som Scania, men med kaross från Irizar.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)